PROCEDURA ubiegania się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu R/S
W dniu 23 września 2019r. weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo atomowe (Dz.U. 2019. poz. 1792).
Wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia wykonujących działalność polegającą na:
1) uruchamianiu lub stosowaniu aparatów rentgenowskich w medycznej pracowni rentgenowskiej lub uruchamianiu takich pracowni, lub
2) uruchamianiu lub stosowaniu aparatów rentgenowskich do celów rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej lub radioterapii schorzeń nienowotworowych poza medyczną pracownią rentgenowską–
sprawuje osoba, która posiada uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej dla tych działalności.
Wymaganie, nadzoru IOR nie dotyczy jednostki ochrony zdrowia wykonującej działalność związaną z narażeniem polegającą jedynie na wykonywaniu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych za pomocą aparatów rentgenowskich służących wyłącznie do tego celu.
- Z wymogu odbycia szkolenia, zwalnia się osoby, które:
1) w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu posiadały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i ubiegają się o uprawnienia tego samego typu lub
2) ukończyły w okresie ostatnich 5 lat studia wyższe na kierunkach zawierających w programach studiów zagadnienia z zakresu dozymetrii i ochrony radiologicznej wraz z zajęciami praktycznymi w warunkach narażenia, w minimalnym wymiarze 30 godzin wykładów i 30 godzin zajęć praktycznych, poprzedzonych wykładem i zajęciami praktycznymi z fizyki, łącznie z fizyką współczesną, lub
3) posiadają wykształcenie wyższe i co najmniej trzyletni staż pracy w warunkach narażenia nabyte w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność na podstawie zezwolenia, w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu.
- Szkolenie, może rozpocząć osoba, która posiada orzeczenie lekarskie wydane przez uprawnionego lekarza . Osoba ta przedstawia to orzeczenie kierownikowi jednostki prowadzącej szkolenie przed rozpoczęciem szkolenia.
- Osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień, zdaje egzamin, po odbyciu szkolenia lub po dopuszczeniu do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia.
- Organ właściwy do nadania uprawnień (GIS), na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień, dopuszcza tę osobę do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia, po stwierdzeniu spełnienia wymogów. O dopuszczeniu do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia organ właściwy do nadania uprawnień zawiadamia osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień w terminie 30 dni od dnia złożenia przez nią Odmowa dopuszczenia do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
- Organ właściwy do nadania uprawnień (GIS) wyznacza, na wniosek kierownika jednostki prowadzącej szkolenie, termin egzaminu na dzień przypadający nie później niż 30 dni od dnia poinformowania tego organu o zakończeniu szkolenia i zawiadamia o tym kierownika jednostki prowadzącej szkolenie nie później niż 14 dni przed dniem egzaminu. W przypadku dopuszczenia osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia, organ właściwy do nadania uprawnień zawiadamia tę osobę o terminie i miejscu egzaminu nie później niż 14 dni przed dniem egzaminu.
- Organ właściwy do nadania uprawnień (GIS) zamieszcza informację o terminie i miejscu egzaminu, wysokości opłaty za egzamin oraz o numerze rachunku bankowego, na który należy wnieść opłatę, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ten organ, niezwłocznie po wyznaczeniu terminu egzaminu.
- Osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień, która nie przystąpiła do egzaminu, może złożyć do organu właściwego do nadania uprawnień wniosek o:
1) wyznaczenie nowego terminu egzaminu – jeżeli odbyła szkolenie;
2) dopuszczenie do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia – jeżeli nie odbyła szkolenia.
Jednostki, które w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy są uprawnione do prowadzenia szkoleń dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej , mogą prowadzić te szkolenia na podstawie dotychczasowych przepisów w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, tj do 23 marca 2021roku.
[Szkolenie IOR odbywa się na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012r (Dz.U.z 2012 . poz. 1534).]
wymagany zakres szkolenia :
– dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu R wynosi 32 godziny lekcyjne w tym zajęć seminaryjnych 2 godz.
– dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu S wynosi 21 godzin lekcyjnych w tym zajęć seminaryjnych 2 godz.
Ważna uwaga :
- Osoby posiadające uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej w zakresie uprawniającym do sprawowania wewnętrznego nadzoru nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w stomatologii są uprawnione do przystąpienia do egzaminu, bez konieczności odbycia szkolenia, jeżeli ubiegają się wyłącznie o nadanie uprawnień do sprawowania wewnętrznego nadzoru nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w stomatologii.
2.Osoby, uprawnione do zdania egzaminu , bez konieczności odbycia szkolenia powinny przesłać do Głównego Inspektora Sanitarnego wniosek o dopuszczenie do takiego egzaminu.
W przypadku przekroczenia terminu ważności uprawnień IOR, osoby będą musiały odbywać szkolenie w pełnym zakresie .
3.Dane dotyczące:
- konta bankowego,
- wysokości opłat,
- terminu wniesienia opłaty za egzamin ,
- oraz miejsca i terminu egzaminów znajdują się na stronie GIS-BIP zakładka ochrona radiologiczna (egzaminy IOR)